بزرگ‌ترین تأسیسات جمع‌آوری و فرآورش گازهای همراه نفت ایران به بهره‌برداری رسید
بزرگ‌ترین تأسیسات جمع‌آوری و فرآورش گازهای همراه نفت ایران به بهره‌برداری رسید

طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس به‌عنوان بزرگ‌ترین تأسیسات جمع‌آوری و فرآورش گازهای همراه نفت ایران با ظرفیت فرآورش روزانه بیش از ۵۶ میلیون مترمکعب و سرمایه‌گذاری 3.4 میلیارد دلار با فرمان رئیس‌جمهوری به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید. تقریرنیوز؛دکتر حسن روحانی در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج‌فارس، ضمن تبریک به مردم خوزستان و […]

طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس به‌عنوان بزرگ‌ترین تأسیسات جمع‌آوری و فرآورش گازهای همراه نفت ایران با ظرفیت فرآورش روزانه بیش از ۵۶ میلیون مترمکعب و سرمایه‌گذاری 3.4 میلیارد دلار با فرمان رئیس‌جمهوری به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید.

تقریرنیوز؛دکتر حسن روحانی در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج‌فارس، ضمن تبریک به مردم خوزستان و همه آنهایی که از این پروژه منتفع می‌شوند، گفت: مسئله گازسوزی در مشعل‌ها برای ما بسیار مهم بود، وقتی از این منطقه عبور می‌کردیم حس می‌کردیم که سرمایه‌های ملی در حال سوختن است، اما امروز به هدفی که سالانه دنبال می‌کردیم رسیدیم، معتقدم چنین پروژه‌های مهمی، مسیر را برای دولت سیزدهم نیز هموارتر می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه صندوق توسعه ملی پشتیبان صنعت، به‌ویژه صنعت پتروشیمی است، افزود: به عنوان رئیس هیئت امنای صندوق عنوان می‌کنم که منابع لازم برای توسعه این صنعت (پتروشیمی) وجود دارد و هر موردی که مورد نیاز باشد انجام خواهیم داد.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: این پروژه بزرگ در روزی افتتاح می‌شود که آنها با قلدری مدعی بودند ایران را به زمین خواهند زد، با ذلت و سرافکندگی سرنگون شدند. کارهای آنهایی که علیه ملت ما توطئه و برنامه‌ریزی کرده بودند در روزهای پایانی عمر منحوس‌شان برای همه جهان و ملت‌ها و خود ملت آمریکا نیز روشن شد و همگان دیدند که اینها تا چه اندازه ضد دموکراسی و پارلمان بودند.

روحانی عنوان کرد: همانطور که روزی مجلس شورای ملی آن زمان را مستبدان به توپ بستند اینها نیز پایان عمرشان با اوباشی که به سمت کنگره فرستادند، کنگره را به توپ بستند، اینها از آغاز کارشان به همین شکل بودند، اما در پایان برای همه آشکار شد که این تروریست‌ها چه جنایتی بر مردم آمریکا و جهان روا داشتند.

پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج‌فارس برای ما افتخار آفرین است

وی با بیان اینکه پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج‌فارس پروژه بسیار مهمی است که برای ما افتخار آفرین است، گفت: از ابتدای سال تا امروز ۱۱ پروژه مهم پتروشیمی افتتاح شده است و امیدواریم ۶ پروژه دیگر هم در مسیر افتتاح باشد.

رئیس جمهوری ادامه داد: مردم امیدوار باشند ظرف دو سال آینده همه مشعل‌هایی که امروز گازهای ما را می‌سوزاند، محیط زیست را آزار می‌دهند و در نتیجه سرمایه ما از بین می‌برند به‌طور کامل جمع‌آوری می‌شوند.

روحانی گفت: این پالایشگاه بزرگ گازی که یکی از بزرگترین پروژه‌ها در سطح منطقه و خاورمیانه است، امروز به دست فرزندان این مرز بوم به بهره‌برداری رسمی رسید، اجرای این طرح در سال ۹۴ و ۹۵ یعنی شرایطی که دست ما در سایه برجام باز شده بود و توانستیم نفت را صادر کنیم و بخش بزرگی از پول نفت به صندوق وارد شود، قوت گرفت.

وی افزود: مردم باید بدانند ۳۸ درصد از پول حاصل از فروش محموله‌های نفت خام کشور به صندوق توسعه ملی واریز می‌شود، بنابراین، همه پول محموله‌هایی که فروخته می‌شود در اختیار دولت قرار نمی‌گیرد و تنها ۱۴.۵ درصد آن در اختیار خود شرکت ملی نفت ایران برای توسعه و اداره امورش قرار می‌گیرد، آنچه در اختیار دولت قرار می‌گیرد مقداری اندک است.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: هر قدر شرایط ما مناسب و درآمد ما اضافه شود، بخش بزرگ درآمدهای نفتی در اختیار صندوق توسعه ملی برای تحول در تولید و صنعت قرار می‌گیرد و امیدواریم سال آینده همان‌طور که پیش‌بینی کردیم بتوانیم روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت بفروشیم. این سهم نفت در اختیار صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای کشور قرار می‌گیرد.

روحانی تاکید کرد: استان خوزستان در صنعت نفت و گاز و دیگر صنایع در کشور سرآمد است، امروز شاهد افتتاح طرح بزرگی در این استان بودیم که بیش از سه میلیارد دلار در آن هزینه شده و برای حفظ محیط زیست نیز بسیار مهم است.

وی عنوان کرد: بخشی از قدرت ملی ما در سایه قدرت انرژی بدست می‌آید، ما کشوری هستیم که منابع عظیم نفت و گاز دارد و از خطوط متعدد کشتیرانی نیز بهره‌مندیم، از این رو جایگاه ویژه و مهمی در این صنعت داریم. مردم باید بدانند که ایران بزرگترین منبع گازی جهان است، کشور ما بیش از ۳۱ هزار میلیارد مترمکعب گاز در اختیار دارد که البته به دست آوردن و فرآوری آن مشکلاتی دارد که در حال انجام است.

روحانی افزود: امروز در دولت دوازدهم برای نخستین بار در تاریخ ایران شاهد تولید روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز هستیم. با این همه گازی که تولید می‌کنیم و در اختیار مردم می‌گذاریم باز هم در زمستان مشکل داریم باید مقداری در بخش فرهنگ‌سازی تلاش کنیم و کارهای دیگری انجام دهیم که مردم به‌ویژه طی زمستان در مصرف مراقبت کنند.

دنیا به نفت و گاز ایران نیازمند است

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه دنیا به نفت و گاز ایران نیازمند است، گفت: می توانیم در تولید و صادرات گاز قطب اصلی منطقه باشیم، زیرا یکی از مؤلفه‌های قدرت ملی ما، قدرت انرژی است. معتقدم در زمینه صادرات گاز کارهای خوبی انجام شده اما در این بخش عقب هستیم، در حالی که باید جزو پنج کشور نخست دنیا در زمینه صادرات گاز باشیم.

روحانی گفت: امروز بیشتر به دو کشور گاز صادر می‌کنیم که باید بتوانیم سه تا چهار کشور دیگر هم مشتری گاز ما شوند، صادرات گاز ایران باید جایگاه بهتری به دست آورد، البته در فصل‌هایی دست ما برای صادرات گاز باز است، اما به هر حال باید این صادرات تداوم یابد تا جایگاه مناسب‌تری در سطح منطقه به دست آوریم.

سیاست خارجی در جهش تولید نقش مهمی دارد

وی با تاکید بر نقش مهم کمک بانک‌ها در به ثمر رسیدن پروژه‌های توسعه‌ای کشور، عنوان کرد: کسانی که بد زبان و شاید مطلع هم نباشند، بدانند که سیاست خارجی چه نقش مهمی می‌تواند در توسعه اقتصادی داشته باشد. اگر سیاست خارجی نبود، اگر برجام نبود و پول فروش نفت در سال‌های ۹۵ و ۹۶ وارد صندوق توسعه ملی نمی‌شد این پروژه نیز با مشکلاتی روبه‌رو می‌شد.

رئیس جمهوری ادامه داد: مهندسان ایرانی نیز فداکاری و ایثار کردند، زیرا در شرایط تحریم کسی برای کمک به این پروژه به ایران نمی‌آمد، اما امروز ایران جزو کشورهایی است که ابر پروژه‌هایی در زمینه برق، آب، گاز و نفت به دست فرزندان این مرز و بوم انجام داده است.

روحانی، حضور و فعالیت بخش خصوصی در حوزه بالادستی صنایع پتروشیمی را بسیار ارزشمند دانست و گفت: در این دولت تولید بنزین بیش از دو برابر شده و به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسیده است. صادرات فرآورده‌های نفتی نیز افزایش ۴ برابری داشته به گونه‌ای که در سال ۹۲ صادرات فرآورده‌های ما در بخش نفت و گاز ۵.۹ میلیون تن بود که امروز به عدد سالانه ۲۲.۳ میلیون تن رسیده‌ است.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: هزینه پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج‌فارس ظرف چهار سال باز می‌گردد و مردم باید بدانند طرحی که چند سال روی آن کار شده زمانی که بهره‌برداری برسد پول آن در مدت زمانی باز می‌گردد و پس از چند سال به سود مورد نظر می‌رسد که این موضوع از لحاظ اقتصادی نیز مهم است.

زنگنه: تا پایان سال ۱۴۰۱ هیچ گازی در مشعل نمی‌سوزد

وزیر نفت درآمد سالانه طرح عظیم پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس را ۱.۵ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: تا پایان سال ۱۴۰۱ هیچ گازی در مشعل نمی‌سوزد.

بیژن زنگنه در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت اظهار کرد: تعهد ما در ابتدای سال ۹۹ این بود که در این سال ۱۷ طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری حدود ۱۱.۴ میلیارد دلار با مجموع ظرفیت تولید ۲۵ میلیون تن به بهره‌برداری رسمی برسد، خوشحالم اطلاع دهم که امروز شاهد بهره‌برداری رسمی یازدهمین طرح از این مجموعه هستیم.

وی پالایشگاه بزرگ بیدبلند خلیج فارس را ابرپروژه برشمرد و خطاب به رئیس جمهوری گفت: جای شما امروز در این طرح خالی است، می‌دانم چقدر مایل بودید که در این آیین گشایش این طرح حضور داشته باشید اما به دلیل مشکلات بهداشتی از این کار منع شدید.

وزیر نفت با یادآوری اینکه بهبهان از قدیمی‌ترین مراکز تمدنی خوزستان و شهری با فرهنگ ریشه‌دار است و در این فصل هم بوی نرگس همه جا را عطرآگین کرده است، ادامه داد: پالایشگاه نخست گاز بیدبلند مبدا صنعت گاز ایران است. با راه‌اندازی این پالایشگاه و ظرفیت پالایش روزانه حدود ۲۵ میلیون مترمکعب و بهره‌برداری از خط لوله یکم سراسری در سال ۱۳۵۰ صنعت گاز در ایران شکل گرفت و متولد شد.

زنگنه با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از این مقدار گاز (روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب) با توجه به اینکه در داخل کشور مصرف نمی‌شد با خط لوله‌ای که تا آستارا کشیده شده بود به اتحاد جماهیر شوروی سابق صادر می‌شد، یادآوری کرد: تعریف پالایشگاه بیدبلند ۲ به اوایل سال ۱۳۸۰ برمی‌گردد، درآن مقطع ما مطالعاتی جامع درباره بهره‌برداری از ظرفیت‌های استان خوزستان انجام دادیم و پس از بحث‌های فراوان به این نتیجه رسیدیم که لازم است تاسیساتی بزرگ و متمرکز برای فرآورش گاز بسازیم.

وی با بیان اینکه جنابعالی (رئیس جمهوری) از اوایل دولت یازدهم اهمیت جمع‌آوری گازهای همراه نفت به‌ویژه آنهایی که در مشعل‌ها می‌سوختند را ابلاغ کردید، افزود: موضوع گازهای مشعل از مسائل تاریخی در صنعت نفت است و خاموش کردن آن برای سال‌ها مطرح بوده اما بنا بر دلایل متعددی اجرا نشده است.

توسعه منطقه‌ای هدف کلان طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس

وزیر نفت با بیان اینکه تا پایان سال ۱۴۰۱ هیچ گازی در مشعل نمی‌سوزد و بیش از ۹۵ درصد از گازهای همراه جمع‌آوری شده استفاده می‌شود، تصریح کرد: بخشی از طرح آماک در دولت اصلاحات انجام شد و بخشی هم در سفر پیشین جنابعالی به استان خوزستان به بهره‌برداری رسید.

زنگنه با اعلام اینکه ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد و با بهره‌برداری آن همه گازهای غرب کارون پس از جمع‌آوری و فرآورش به بندر امام فرستاده می‌شود، افزود: ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ که در ایلام است هم سال ۱۴۰۱ به نتیجه می‌رسد. همچنین یک پتروشیمی حدود یک میلیون تنی در دهلران احداث می‌شود اما در میان این طرح‌ها پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی حجم سرمایه‌گذاری، پیچیدگی فرآیندی، ظرفیت فرآوری و ورودی و خروجی پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس را برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت بی‌نظیر دانست و گفت: در کلان اجرای این طرح (پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس) هدف توسعه منطقه‌ای هم در نظر گرفته شده است، در واقع طرحی مادر است که فرزندان برومندی هم در پایین‌دست خود دارد.

تامین خوراک پتروشیمی‌ها

وزیر نفت با بیان اینکه پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس خوراک پتروشیمی بندر امام را تامین می‌کند، افزود: این پالایشگاه تامین کننده خوراک الفین و پلی‌اتیلن گچساران هم خواهد بود و بیش از یک میلیون تن اتان از پالایشگاه بیدبلند به گچساران انتقال داده می‌شود، قرار است در آنجا (گچساران) یک واحد الفین ساخته شود که حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می‌رسد.

زنگنه ادامه داد: پتروشیمی گچساران خوراک دو واحد ۳۰۰ هزار تنی پلی‌اتیلن را در گچساران و دهدشت را تامین می‌کند و بقیه اتیلن هم به خط لوله اتلین غرب تزریق می‌شود.

وی با بیان اینکه در ادامه طرح پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس، دو طرح نیز قابل اجراست، اظهار کرد: نخست، احداث یک مینی‌پالایشگاه برای تولید بنزین با ظرفیت تولید روزانه ۱۵ هزار بشکه و دیگری احداث یک واحد PDH (طرح‌های تولید پروپیلن از مسیر پروپان) با ظرفیت تولید سالانه ۴۵۰ هزار تن خواهد بود که دنبال سرمایه‌گذار توانمند برای اجرای آن در این منطقه هستیم.

نگذاشتیم فعالیت صنعت نفت در تحریم متوقف شود

وزیر نفت با اشاره اینکه پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در ظرفیت کامل افزون بر گاز متان که به‌ شکل شیرین شده به خط لوله سراسری تزریق می‌شود توانایی تولید ۳.۵ میلیون تن اتان، بوتان، پروپان و پنتان پلاس را داراست، گفت: ما همچنین طرح جمع‌آوری گازهای مشعل مناطق نفت‌خیز جنوب که قرارداد آن سال ۱۳۹۷ با حضور جنابعالی (رئیس جمهوری) به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار امضا شد را به هلدینگ خلیج فارس سپردیم.

زنگنه خطاب به رئیس جمهوری تصریح کرد: ما حتی در شرایط تحریم هم که شدیدترین فشارها متوجه صنعت نفت بود، نگذاشتیم فعالیت مرتبط با صنعت نفت در کل کشور و خوزستان متوقف شود.

وی با بیان اینکه استان خوزستان همواره یکی از نقاط تمرکز فعالیت‌های توسعه‌ای صنعت نفت بوده و هم‌اکنون در کنار توسعه میدان‌های آزادگان و یادآوران، چهار قرارداد مطابق الگوی جدید قراردادهای نفتی با سرمایه‌گذاری ۴.۶ میلیارد دلار برای توسعه میدان‌های نفتی موجود خوزستان امضا شده است، تصریح کرد: ۱۶ قرارداد نگهداشت و توسعه میدان‌های نفتی در حال بهره برداری هم با سرمایه‌گذاری ۲.۲ میلیارد دلار در این استان در حال اجراست که زمینه‌ساز به‌کارگیری زنجیره وسیعی از پیمانکاران بومی و اشتغال‌زایی قابل توجه است.

وزیر نفت گفت: پیمانکاران در قراردادهای نگهداشت و تولید ملزم هستند حدود ۸۰ درصد تجهیزات را از داخل کشور تامین کنند که اشتغالزایی قابل توجه‌ای به همراه خواهد داشت.

احداث ۲ مگا پروژه جدید در صنعت پتروشیمی

زنگنه با بیان اینکه از سال ۹۲ تاکنون بیش از ۹۹ پروژه مسئولیت اجتماعی با اعتبار بیش از ۱۸۰۰ میلیارد تومان اجرا شده است (۱۲۵۰ میلیارد تومان آن هزینه شده)، اظهار کرد: بیش از ۶۵۹ پروژه در حوزه‌های آموزشی، بهداشتی، راه، آبرسانی، برق رسانی، طرح‌های هادی روستایی و خدماتی تکمیل و بهره‌برداری شد.

وزیر نفت با قدردانی از رئیس جمهوری و دولت برای ایجاد فضای حمایتی به‌منظور اجرای این کارهای بزرگ تاکید کرد: از همه دست اندرکاران این پروژه، سازندگان ایرانی و صندوق توسعه ملی هم قدردانی می‌کنم.

وی ضمن اشاره به ساخت دو مگاپروژه پتروشمی افزون بر طرح‌های جهش سوم در این دولت، گفت: هر کدام از این دو مگاپروژه از نظر اندازه و ارزش محصولات از بندر امام کنونی بزرگ‌تر خواهد بود، خوراک این دو مگاپروژه تأمین و سرمایه‌گذار و زمین‌های آن هم مشخص شده است، هر کدام از این طرح‌ها در دل خود چند کارخانه تولیدی خواهند داشت.

حجم سرمایه گذاری کم شد اما …

وزیر نفت با بیان اینکه تیم ترامپ فکر می‌کرد ما با تحریم می‌میریم اما نمردیم و آنها نابود شدند، تاکید کرد: ما زنده‌ایم و طرح‌هایمان را پیش بردیم، گرچه حجم سرمایه‌گذاری کم شده است، اما هیچ طرحی به دلیل فناوری و تجهیزات معطل نماند. ما زنده و سرحال هستیم و امید در دل ما بسیار بیشتر از گذشته است.

زنگنه افزود: افتتاح پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس از یکسو نمایش کامل شکست تحریم و فشار حداکثری آمریکا علیه ایران است و ازسوی دیگر نشان‌دهنده توانمندی و استقامت ملی است، من امید دارم تا ۱۴۰۱ هم گازسوزی در مشعل‌ها خاموش شود.

وی در پایان با بیان اینکه تولید گاز کشور امسال به اندازه ۲.۵ فاز پارس جنوبی افزایش یافته است، گفت: از مردم درخواست می‌کنم با کاهش یک درجه‌ای مصرف گاز کمک کنند تا افزون بر اینکه زمستان را به راحتی پشت سر بگذاریم، صنایع هم بتوانند از این نعمت خدادای استفاده کنند و مجموع فعالیت‌های اقتصادی در کشور زنده و فعال باشد.

درباره مگا پروژه بیدبلند

طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های گازی خاورمیانه با هدف جمع‌آوری گازهای همراه نفت در گستره استان‌های خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد به‌منظور کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی و تولید محصولات با ارزش به‌ویژه خوراک مجتمع‌های پتروشیمی، امروز (پنجشنبه، دوم بهمن‌ماه) با دستور دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس و با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت به‌صورت رسمی به بهره‌برداری رسید.

مگاپروژه پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس با سرمایه‌گذاری ۳.۴ میلیارد دلار به‌عنوان یکی از طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی، سالانه ۱۳.۵ میلیون تن گاز ترش از ان‌جی‌ال ۹۰۰ و ۱۰۰۰ و ۲.۲۵ میلیون تن گاز شیرین از ان‌جی‌ال ۱۲۰۰ و ۱۳۰۰ دریافت خواهد کرد و ظرفیت فرآورش روزانه بیش از ۵۶ میلیون مترمکعب گازهای همراه نفت به اندازه دو فاز پارس جنوبی را دارد. در صورتی که این مجتمع با ظرفیت کامل فعالیت کند، سالانه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای کشور درآمدزایی خواهد داشت.

این ابرپروژه در سال ۱۳۸۲ مصوبه شورای اقتصاد را دریافت کرد. طی اتفاق‌هایی از محدودیت‌های بین‌المللی تا واگذاری از شرکت ملی گاز ایران به شرکت انرژی‌سپهر و تداوم نداشتن تزریق نقدینگی، این پروژه پیشرفت چشمگیری نداشت تا اینکه در سال ۹۳، اجرای آن به هلدینگ خلیج‌فارس واگذار شد. پروژه در خرداد سال ۹۵ حدود ۱۹ درصد پیشرفت داشت، اما از اسفند ۹۵ با گشایش اعتبارات اسنادی از طریق صندوق توسعه ملی و سندیکایی بانک‌های پارسیان، صنعت‌ومعدن، ملت و تجارت به عاملیت بانک سپه و تزریق نقدینگی و تداوم تأمین مالی به‌عنوان موتور محرک قوی شتاب بالایی گرفت، به‌طوری‌ که پیشرفت پروژه در طول ۳ سال بسیار چشمگیر بود و به ۹۸ درصد در اسفندماه ۹۸ رسید و پس از ۱۷ سال تکمیل شد.

بیدبلند خلیج فارس، افزون‌بر مجتمع پالایشگاهی که در ۱۷ کیلومتری غرب بهبهان در استان خوزستان احداث شده است، شامل بیش از هزار کیلومتر خطوط لوله و تأسیسات ذخیره‌سازی در ماهشهر است؛ ۱.۴ میلیون اینچ لوله، نصب ۷ هزار تن تجهزات دوار، نصب ۳۰ هزار تن تجهیزات ثابت، نصب ۱۰ هزار تن مخازن ذخیره، ۳۵۰۰ کیلومتر کابل‌کشی، ۲۰ هزار تن سازه فلزی و یک هزار کیلومتر خطوط انتقال گاز در این پروژه اجرا شده است.

سالانه ۱۰.۴ میلیون تن متان، ۱.۵ میلیون تن اتان، یک میلیون تن پروپان، ۰.۵ میلیون تن بوتان، ۰.۶ میلیون تن میعانات گازی، ۰.۹ میلیون تن گاز اسیدی در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس تولید خواهد شد؛ متان تولیدی این پالایشگاه به شبکه سراسری گاز تزریق می‌شود و اتان نیز خوراک پتروشیمی گچساران خواهد بود تأمین‌کننده خوراک صنایع پتروشیمی مسیر خط لوله اتیلن دناست خواهد بود و مازاد آن به‌منظور تأمین خوراک برخی از مجتمع‌های پتروشیمی به منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر انتقال داده خواهد شد، اما با توجه به اینکه پتروشیمی گچساران هنوز آماده نیست، کل اتان تولیدی به منطقه ویژه منتقل می‌شود و بحث کمبود خوراک این منطقه تا زمانی که ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ وارد سرویس شود برطرف می‌شود. محصولات پروپان و بوتان نیز به‌منظور انجام صادرات به اسکله ماهشهر منتقل می‌شوند.

۶۵ درصد از مجموع سرمایه‌گذاری که در این پروژه از پیمانکاران، سازندگان، مشاوران، تأمین تجهیزات و همه عوامل اجرایی در این پروژه به‌کار گرفته شده، سهم ساخت داخل است و ۶۳ میلیون نفر کارکرد بدون حادثه منجر به فوت در اجرای این پروژه ثبت شده است.

پروژه پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در دوران ساخت و اجرا برای بیش از ۱۵ هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زایی ایجاد کرده است و پس از بهره‌برداری هم حدود یک هزار نفر در مجموعه فعال خواهند بود که بیش از ۸۵ درصد از مجموع این یک هزار نفر از نیروهای بومی استان خوزستان به‌ویژه شهرستان بهبهان هستند.

پساب خروجی پالایشگاه بیدبلند خلیج‌فارس صفر است و یک قطره پساب از سایت خارج نمی‌شود؛ حوضچه‌های تبخیری ساخته شده است که پساب‌ها در آن تبخیر می‌شود و افزون بر آن به‌منظور صیانت از کمبود آب در کشور، روزانه حدود یک میلیون لیتر آبی که باید به حوضچه‌های تبخیر وارد شود با استفاده از سیستم‌های جدید بازیابی ZDL (zero discharge liquid) دوباره فرآوری و استفاده می‌شود که مصرف آب مجموعه کاهش می‌یابد.

قرارداد طرح توسعه‌ای جمع‌آوری گازهای مشعل در شرق کارون به مبلغ ۱.۲ میلیارددلار میان هلدینگ خلیج فارس و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در سال ۹۷ امضا شد که اجرای این طرح ازسوی بیدبلند خلیج فارس ضمن اینکه به خاموش کردن مشعل‌های منطقه کمک می‌کند، خوراک این پالایشگاه را هم تثبیت می‌کند و افزایش می‌دهد. واحد شیرین‌سازی میعانات گازی یا همان پنتان‌پلاس نیز طرح توسعه دیگر این مجموعه به نام واحد PDH است که میعانات گازی تولیدی مجتمع را به‌عنوان خوراک پالایشگاه‌ها برای تولید بنزین و گازوئیل با کیفیت استحصال می‌کند.

  • منبع خبر : www.mop.ir