در دولت آینده به نیروهای بومی اولویت داده شود/توقف انتقال آب و احیای نخیلات مطالبه اصلی نخبگان آبادانی
در دولت آینده به نیروهای بومی اولویت داده شود/توقف انتقال آب و احیای نخیلات مطالبه اصلی نخبگان آبادانی
آیت الله محسن حیدری نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، مهم‌ترین دلیل عدم جذب و استخدام جوانان تحصیلکرده خوزستانی را پیاده‌سازی سیاست‌های وزارتخانه‌های نفت، صمت و نیرو از سوی مدیران پروازی و بی‌تدبیری آنها دانست و گفت: برخی از مدیران به صورت اتوبوسی نیرو وارد اهواز می‌کنند و حتی نیروهای خدماتی را نیز با خود می‌آورند، بنابراین باید در دولت آینده به نیروهای بومی اولویت داده شود.

تقریرنیوز؛ آیت الله محسن حیدری شامگاه دوشنبه در تریبون آزاد در مسجدابوالفضل العباس منطقه فیه آبادان خواستار تطهیر وزارت نیرو از مافیای آب در دولت بعدی شد و گفت: سیاست غلط وزارت نیرو ر اجرای طرح‌های انتقال آب عامل اصلی وضعیت فعلی در خوزستان از جمله از بین رفتن نخیلات و خشک شدن رودخانه‌ها و تلاب هاست.
گفت: ما اعتراض جدی به انتقال آب از سرچشمه رودخانه‌های کارون، کرخه، دز، هندیجان و.. داریم، زیرا آنها به نام تأمین آب شرب استان‌های مرکزی، تونل‌های عجیب و غریب برای تأمین آب صنایعی همچون فولاد مبارکه و باغ‌های پسته رفسنجان و فضای سبز به راه انداختند.
آیت الله حیدری ادامه داد: واقعیت‌های موجود استان را به صورت کتبی و حضوری در همه سطوح ملی از مقام معظم رهبری گرفته تا شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی آب مطرح کردیم که موجب تغییر بینش آنها و جواب دهی نسبی شده‌است. اکنون هم بر آن عهدیم که حتی اگر زبان مان را قطع کنند از مطالبه گری حقوق مردم دست نمی‌کشیم و سکوت نمی‌کنیم.
وی با اشاره به ضرورت عدم یاس نسبت به تحقق مطالبات محیط زیستی و ضرورت صبر انقلابی گفت: از نخبگان می‌خواهم که ناامید نشوند و به مطالبه گری از راه صحیح خود ادامه دهند و باید با تمام قوا در انتخابات جهت تغییر وضع موجود شرکت کنیم و این پیام را به دولت جدید بدهیم که چرا وزارت نیرو از متخصصان خوزستانی تهی شده‌است؟ نخل‌های سربریده آبادان و خرمشهر نتیجه عملکرد وزارت نیرو است.
این استاد حوزه و دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود به ضعف امکانات تحصیلی در مقاطع آموزشی مختلف اشاره کرد و گفت: این امکانات باید افزایش یابد، زیرا در صورت مهیاشدن بستر قطعاً رشد بیشتری حاصل می‌شود.
پیش از سخنان آیت الله حیدری، نسیم آل علی استادیار دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر ضمن ارائه آمار از کاستی‌های استان گفت: خوزستان در رتبه پنجم بیکارترین استان‌ها قرار دارد، همچنین خوزستان در رتبه دوم تولید ناخالص ملی و درآمد پس از تهران قرار دارد، نیز خوزستان در رتبه‌بندی آموزشی کشور در بین سایر استان‌ها در رده سی و یکم قرار دارد یعنی دوم از آخر. اهواز تنها کلانشهری است که دانشگاه آن در سطح یک کشوری نیست. آبادان و خرمشهر تنها شهرهای صنعتی هستند که دانشگاه تخصصی برای پوشش صنایع و منابع کشاورزی ندارد.
در ادامه، ایمان اسپرغم پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی نیز گفت: بافت شهری آبادان با شهر الاحمدی کویت مقایسه می‌شود اما آنجا رشد کرده و اینجا درجا می‌زند، بناهای تاریخی ما همچنان در حال تخریب است.
از سوی دیگر، عباس ربیحاوی کارشناس کشاورزی و محیط زیست نیز مهم‌ترین و حساس‌ترین مطالبه را آب دانست و گفت کشاورزی و صنایع ارتباط تنگاتنگی با آب دارند، همچنین روز به روز شاهد گسترش بیماری‌های خاص به دلیل آلودگی آب هستیم. وضعیت آبی باعث از بین رفتن نیم میلیون نخل شده‌است. تالاب شادگان به جای آب مارون از زهاب نیشکر پر شده‌است.
وی افزود: قانون توزیع آب سال ۶۱ دیگر کارساز نیست و ادامه این ناکارآمدی ذهنیت تعمد و تبعیض را در بین مردم تقویت کرده‌است. همچنین مشکلات دیگری وجود دارد به طوری که خام فروشی خرما فقط در خوزستان انجام می‌شود و در تصدی گری وزارتخانه‌ها نقشی نداریم.
نادر فاضلی مطوری از بزرگان اجتماعی آبادان نیز از جفا و تبعیض علیه جوانان و تحصیلکردگان آبادان و خرمشهر انتقاد کرد و گفت: ما از دولت آینده نتیجه ملموس می‌خواهیم و نگاه مهربانانه را جایگزین دیگر نگاه‌ها بکنیم.

  • منبع خبر : https://gozareshejonob.ir/?p=797