جهش تولید باوجود مافیای واردات امکان‌پذیر نیست
جهش تولید باوجود مافیای واردات امکان‌پذیر نیست
آیت‌الله محسن حیدری نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه خرابکاری‌های اقتصادی موجود به دلیل وجود مافیاهای مختلف است، تاکید کرد، جهش تولید با وجود مافیای واردات امکان‌پذیر نیست.

تقریرنیوز؛ آیت‌الله حیدری شامگاه ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ در نشست آغاز به کار کمیته نفت قرارگاه مردمی و جهادی الغدیر در حوزه علمیه الغدیر گفت: مافیای موجود در وزارت نیرو با اهداف غیرعقلایی و غیرمنطقی، پروژه‌های انتقال آب را در پیش گرفتند؛ به طور مثال در حالی‌که مردم اهواز در اوج مشکلات فاضلاب و آب‌گرفتگی ها به سر می‌برد و نیاز به ۲۴۰ میلیارد تومان بود، دولت با آن مخالفت کرد و همزمان برای یک پروژه جهت انتقال آب به فلات مرکزی ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تخصیص داد.
وی با اشاره کم‌کاری‌های وزارت نفت در خوزستان افزود: وزارت نفت، ۱۳ میلیارد تومان حق آلایندگی به خوزستان را تا سال گذشته پرداخت نکرده است. همچنین این وزارتخانه می‌بایست تا سال ۹۳، چهار هزار میلیارد تومان حق مالیات به خوزستان می‌پرداخت.
وی در ادامه گفت: هزاران چاه نفتی در غیزانیه وجود دارد، اما مردم آن با مشکل شدید آب شرب مواجه هستند، مدارسی نیز در آنجا ساختند که در حد صدقه است. این کم‌کاری‌ها، عمل مافیاهاست.
آیت‌الله حیدری در پایان قهرکردن با صندوق‌های رای را ادامه حیات مافیاها دانست و گفت: فقط دولت انقلابی، جوان، حزب‌اللهی، فسادستیز و عدالت‌محور می‌تواند ملت ایران را از شر مافیاها خلاص کند.
پیش از سخنان آیت‌الله حیدری، عیسی نویری کارشناس ارشد مناطق نفتخیز جنوب گفت: وزیر نفت فعلی اقدامات بزرگی علیه خوزستان انجام داده است؛ به‌طوری‌که مبنای تمرکز و و استخدام نیروهای فنی استانی را با تعطیلی آموزشکده‌های فنی از بین برد. همچنین مرکزیت دانشگاه نفت را از بین برد و تربیت نیرو را به خارج از استان برد، مناطقی که دسترسی به مناطق نفتی ندارند.
نویری ادامه داد: حق آلایندگی مناطق نفتخیز بیش از ۱۳ سال است که پرداخت نکرده است، همچنین ۳ در هزار نفت و مسئولیت‌های اجتماعی نیز پرداخت نشده‌اند.
در ادامه، سعید مجدم مشاور رئیس شرکت ملی حفاری گفت: در وزارت مسئولیت‌های اجتماعی داریم که متاسفانه فقط به شرکت نفت محدود شده و نقش شرکت‌های گاز، پتروشیمی، پالایش و لوله و مخابرات مغفول مانده است.
مجدم با اشاره به طرح نگهداشت و افزایش تولید مناطق نفت خیز جنوب (طرح ۲۸ مخزن) گفت: این طرح ثمره ای برای استان ندارد، زیرا قبلا اشتغالزایی در استان در تربیت نیروی بومی از طریق دانشگاه نفت صورت می گیرد اما این مرکز از سوی وزیر نفت فعلی تعطیل شده است.
وی با تاکید بر ضرورت تجدیدنظر در امتیازبندی شرکت‌های بومی، خواستار الزام شرکت ها به استقرار در استان شد و افزود: مالیات قراردادهای نفتی در استان هزینه نمی شود و اگر این مسئله محقق شود اتفاق بزرگی رخ می دهد.