توسعه همکاری های فرهنگی با سکوهای پرمخاطب، رویکرد جدید وزارت فرهنگ در دولت سیزدهم است
توسعه همکاری های فرهنگی با سکوهای پرمخاطب، رویکرد جدید وزارت فرهنگ در دولت سیزدهم است
در جلسه شورای سیاستگذاری نهمین جشنواره رسانه های دیجیتال رضوی بر استفاده از ظرفیت فضای مجازی و توسعه مشارکت سکوهای پرمخاطب برای ترویج فرهنگ و معارف اهل بیت علیهم السلام تاکید شد.

تقریر نیوز، حجت الاسلام حامد حاجی ملامیرزایی در جلسه شورای سیاستگذاری نهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی که در بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام برگزار شد. اظهار کرد: امروز فضای مجازی تاثیرگذاری بالایی در جامعه دارد و برای تحقق اهداف فرهنگی باید از این ظرفیت به بهترین نحو استفاده شود.

وی با اشاره به رویکرد جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فضای مجازی افزود: تاکید این وزارتخانه بر استفاده از این فضا و توسعه مشارکت سکوهای پرمخاطب برای توسعه فرهنگ ایرانی- اسلامی است.

رئیس توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی با اشاره به لزوم تقویت تولید محتوا توسط مردم گفت: باید به سمتی برویم که زیرساخت های لازم به گونه ای فراهم شود که شاهد تولید محتوای دینی توسط مردم باشیم و نهضت شبکه سازی مردمی در حوزه تولید و نشر محتوای دینی به طور کامل محقق شود.

ملامیرزایی با اشاره به برگزاری جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی افزود: تولید محتوای فاخر دینی مزیت مهمی است که باید از طریق حمایت از بخش خصوصی مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: تحول در تولید و نشر محتوای رضوی در فضای مجازی باید با کمک سکوهای پرمخاطب و همچنین اپلیکیشن رضوان به عنوان درگاه مردمی آستان قدس رضوی محقق شود.

ملا میرزایی ادامه داد: فضای مجازی محدودیتی برای برگزاری رویدادها و جشنواره ها ندارد و باید به صورت مستمر از این ظرفیت استفاده کنیم و فرهنگ رضوی را در جامعه گسترش دهیم.

رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی، با اشاره به آموزه های ائمه اطهار و امام هشتم علیه السلام تاکید کرد: معرفی این آموزه ها به مردم می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

وی با اشاره به حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی تاکید کرد: تمام تلاشمان را به کار خواهیم گرفت تا محتوای دینی به صورت حداکثری در فضای مجازی در دسترس عموم مردم قرار گیرد.

ملامیرزایی در ادامه با اشاره به ارادت مردم به امام هشتم (ع) در قالب نامه هایی به امام رضا علیه السلام در جشنواره دلنوشته ای به امام رضا(ع) گفت: می توان همه این نامه ها را با استفاده از هوش مصنوعی بررسی کرد و بر اساس نکاتی که مردم نوشته اند، برای تولید محتوا برنامه ریزی های لازم را داشت.

توجه بنیاد امام رضا (ع) به فضای مجازی

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام نیز در این جلسه با اشاره به برگزاری جشنواره های امام رضا علیه السلام در استان های مختلف گفت: ثبت نام و دریافت آثار از شرکت کنندگان جشنواره های رضوی به صورت الکترونیک و از طریق پرتال بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام انجام می شود.
محمودرضا برازش با اشاره به راه‌اندازی بانک جامع اطلاعات رضوی توسط بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام گفت: این بانک در مرحله ورود اطلاعات بوده و می تواند مرجع مهمی برای علاقه مندان به آثار فرهنگی هنری پژوهشی مرتبط با امام رضا علیه السلام باشد.
وی با تاکید بر استفاده از فضای مجازی در نشر معارف رضوی گفت: بنیاد بین المللی امام رضا (ع) از دو سال گذشته برنامه ریزی هایی را برای حضور موثر در شبکه های اجتماعی انجام داده و امروز با داشتن چندین صفحه عمومی و تخصصی در فضای مجازی، محتوای رضوی تولید و آثار جشنواره ها از این مسیر در اختیار مخاطبان قرار داده می شود.

ارسال آثار تا 30 بهمن

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان نیز در این نشست گفت: جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی با همکاری مشترک این اداره کل، بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام و مرکز توسعه فرهنگ در فضای مجازی در حال برگزاری است.
فرشید فلاح افزود: علاقه مندان می توانند تا سی‌ام بهمن طبق فراخوان منتشر شده آثار خود را برای شرکت در این جشنواره به دبیرخانه ارسال کنند.
سید جلال فیاضی، مشاور عالی مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام نیز در این نشست به معرفی اقدامات این بنیاد در فضای پرداخت.

ضرورت تعامل با کاربران شبکه های اجتماعی

در ادامه محمد صادق افراسیابی معاون امور محتوایی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی گفت: جشنواره و پویشی موفق است که بتواند کاربران سکوهای پرمخاطب را درگیر موضوعات مورد نظر خود کند و این کار از طریق ثبت نام تمام آثار دارای هشتگ های تعیین شده در جشنواره قابل انجام است.