طرح ویژه تحول حمل و نقل ١۴٠١ در دستور کار قرار دارد/بودجه حمل و نقل سال آینده معادل هزینه نگهداری یک آزادراه است
طرح ویژه تحول حمل و نقل ١۴٠١ در دستور کار قرار دارد/بودجه حمل و نقل سال آینده معادل هزینه نگهداری یک آزادراه است
وزیر راه و شهرسازی گفت:این وزارتخانه برنامه ویژه‌ای برای ایجاد تحول بزرگ در حوزه حمل و نقل در دست اجرا دارد که فراتر از بودجه جاری است.

تقریرنیوز، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی صبح امروز (سه‌شنبه) در همایش سراسری و نشست تخصصی روسای پلیس راهور و راه‌استانها و معاونین و روسای مراکز تخصصی ستاد پلیس راهور با بیان اینکه نیروق انتظامی در سراسر کشور به مردم خدمات رسانی می‌کنند و ماموریت‌های متنوعی دارد، اظهار کرد: امسال طبق پیش‌بینی‌ها ترددها افزایش خواهد داشت و ستاد سفرهای نوروزی از روزهای گذشته در وزارت راه و شهرسازی مشغول به کار شده‌اند.

وی ادامه داد: طبق گزارش‌های اعلام شده، آمار فوتی‌های تصادفات کاهش داشته اما بازهم کافی نیست و اگر هر دستگاه به مسئولیت خود به خوبی عمل کند، در این مسیر موفق خواهیم بود. 

قاسمی گفت: ۲۴ هزار پرسنل در بخش راهداری جاده‌ای مشغول به فعالیت هستند و برنامه ریزی شده از ۲۵ اسفند تا ۱۴ اسفندماه در کنار پلیس به مسافران نوروزی خدمات رسانی کند. 

وی با بیان اینکه بخش جاده‌ای کشور بیشترین حمل و نقل را به خود اختصاص داده است، افزود: در سال گذشته ٨ میلیون‌ مسافر در بخش دریایی تردد داشتند. 

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از لحاظ زیر ساخت و ناوگان دچار مشکلاتی هستیم، گفت: ناوگان هوایی سن بالایی دارد و این موضوع نگران کننده است؛ همچنین در حوزه ریلی ۵۰۰ لوکومتیو در حال  فعالیت هستند که به دلیل نقصانی که وجود دارد سرعت آن‌ها بسیار پایین است. 

وی در حوزه جاده‌ای توضیح داد: بیش از ۴۵۰ هزار کامیون در جاده‌های کشور در حال تردد هستند که حداقل ۱۶۰ هزار کامیون باید از رده خارج شوند.

قاسمی با بیان اینکه بر اساس استاندارد‌ها برای نگهداری جاده‌ای باید ٣ درصد هزینه شود، گفت: با وجود اینکه طبق محاسبات عدد بزرگی برای نگهداری جاده‌ای نیاز است، هیچ رقمی برای نگهداری جاده‌‌ها در بودجه سالانه وزارت راه و شهرسازی مشخص نشده است.

وی با بیان اینکه بیش از ٢٢۰ هزار جاده آسفالته در کشور وجود دارد، افزود: بودجه حمل و نقل سال ۱۴۰۱، ۲۰ هزار میلیارد تومان است که معادل هزینه نگهداری تنها یک آزادراه در کشور است. 

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: نمی‌توان با این بودجه تحول ایجاد کرد و باید روش‌های دیگری جایگزین شود که علیرغم همه مسائل تلاش می‌کنیم عید نوروز خوبی با حداقل تلفات برای مسافران رقم بزنیم.

قاسمی وقوع تحولی بزرگ در حوزه حمل‌و نقل را نوید داد و گفت: برنامه‌ای برای ایجاد یک تحول بزرگ برای حمل و نقل کشور در حوزه‌های ریلی، هوایی و جاده‌ای توسط وزارت راه و شهرسازی در حال اجراست که با اجرای مصوبات و عملیاتی شدن توافقنانه‌های منعقد شده با کشورهای مختلف محقق خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بخش جاده‌ای کشور بیشترین حمل و نقل را به خود اختصاص داده است، گفت: آمار‌های سال‌های گذشته در مقایسه با امسال نشان می‌دهد که تمایل هموطنان برای استفاده از سفر‌های هوایی افزایش یافته است.
قاسمی با اشاره به اینکه در بخش دریایی حدود ۸ میلیون نفر مسافر به جزایر قشم و کیش سفر کردند، گفت: تعدادی شناور مسافربر به این نقاط اعزام شده است تا تسهیل در سفر‌های دریایی صورت بگیرد.