عین اللهی بر عهد خود پایدار بوده است
عین اللهی بر عهد خود پایدار بوده است
دکتر عین اللهی وزیر بهداشت و درمان به سوال ملی نماینده چابهار در صحن علنی مجلس پاسخ داد و در نهایت معین‌الدین سعیدی اعلام کرد که دکتر عین اللهی بر عهد خود پایدار بوده است و از توضیحات وی قانع شده است.

تقریرنیوز، دکتر بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی صبح امروز با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به سوال معین الدین سعیدی نماینده مردم چابهار پاسخ داد.

معین الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس صبح امروز (سه شنبه 31 خرداد) در صحن علنی مجلس درباره سوال ملی خود از وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه نظام ما در حیات 43 ساله خود کارنامه پرباری در حوزه سلامت دارد، اظهار داشت: سوال بنده از دکتر عین‌اللهی در حوزه فاصله عدالت در مناطق محروم است.

وی خاطرنشان کرد: قبل از طرح سوالم خاضعانه می خواهم به احترام جامعه پزشکی و شهدای سلامت در زمان سخت کرونا قیام بفرمایید.

نماینده مردم چابهار ضمن تشکر از تیم دکتر عین اللهی تصریح کرد: یکی از شاخصه های دولت آقای رئیسی حضور در بین مردم است. آقای قالیباف هم بیش از همه بازدید میدانی داشتند.

وی افزود: انتظار ما این است که وزارت بهداشت در حوزه سهمیه های بومی عنایت ویژه ای به مناطق محروم داشته باشند.

دکتر بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوال معین‌الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس اظهار داشت: ما افتخار این را داشتیم که در بین مردم حضور پیدا کنیم که بنده در این راستا بیش از 50 سفر داشتم.

وی در ادامه اظهار داشت: بنده به همه همکاران دستور اکید داده‌ام که نگاه ویژه به مناطق محروم جهت رفع تبعیض به صورت جهادی عمل کنند.

وزیر بهداشت ادامه داد: امسال افزایش حقوق دستیاران پزشکی را داشتیم که امیدواریم در حوزه خدمات دهی شاهد پیشرفت این عزیزان باشیم.

دکتر عین اللهی تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم نا برابری های در سلامت را کاهش دهیم طرح عدالت و تعالی نظام سلامت را در دستور کار وزارت بهداشت قرار دادیم.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی، گفت: این موضوع در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت و امسال ۲۰ درصد افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی در مناطق محروم انجام شد.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی افزود: همچنین برای اولین بار به دانشگاه‌ها اختیار داده شده که برای سهمیه جذب دستیاران رشته‌های تخصصی بومی از خود مناطق محروم دستیاران بومی را جذب کنند تا ماندگاری آنها در مناطق محروم بیشتر شود.

وی با اشاره به مشکل ماندگاری پزشکان متخصص در مناطق محروم اظهارداشت: در هفته پیش در شورای حقوق و دستمزد برای اولین بار سقف کارانه دریافتی نیروی انسانی متخصص در منطقه محروم برداشته شد و این باعث می‌شود نیروهای متخصص بهتر بتوانند در مناطق محروم جذب و ماندگار شوند.

دکتر عین الهی با اشاره به توزیع نیروی تخصصی برای سهمیه بندی در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی اظهار کرد: این سهمیه‌بندی به صورت سالانه انجام می‌شود که در این موضوع هم اولویت به مناطق محروم اختصاصی داده شده و همچنین امسال مزایا و دستمزد رشته‌های تخصصی افزایش یافته است تا انگیزه بیشتری برای دستیاران وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: برای اینکه دسترسی بهتر برای آحاد جامعه در خدمات ضروری ایجاد شود، نظام سطح‌بندی خدمات و منابع درمانی کشور طراحی شده است و بر اساس مفاد قانون برنامه ششم تا سال ۱۴۰۴ تدوین شده است و منابع بیمارستانی به تفکیک دانشگاه های علوم پزشکی بر اساس این سند توزیع خواهد شد و مناطق کم‌برخوردار و محروم در اولویت اصلی قرار گرفته است.

وی در توضیح اقداماتی که برای رفع نابرابری های حوزه سلامت انجام گرفته، گفت: طرح عدالت و تعالی نظام سلامت در این زمینه تهیه و به مجلس تقدیم شده است.

دکتر عین‌اللهی با تاکید بر اینکه ما براساس طرح عدالت و تعالی نظام سلامت برنامه های خود را مشخص کردیم، خاطرنشان کرد: هدف اصلی ما در این طرح ارتقای کمّی و کیفی عادلانه شاخص های نظام سلامت و آموزش نظام پزشکی است.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی اولویت اصلی و اول خود را تقویت، بازسازی و گسترش نظام شبکه بهداشت و درمان کشور عنوان و تاکید کرد: بنابر فرمایش های مقام معظم رهبری، گسترش شبکه بهداشت و درمان و خانه های بهداشت در اولویت قرار گرفت و نزدیک به ۴۰۰ خانه بهداشت را ایجاد کردیم و قرار است این موضوع را به عنوان اولویت اصلی دنبال کنیم تا دسترسی آحاد جامعه به خدمات سلامت تسهیل یابد.

وی با اشاره به تلاش وزارت بهداشت برای بیمه همگانی، گفت: در مورد توزیع عادلانه نیروی انسانی و تقویت و پوشش حداکثری بیمه سلامت، گام های بلندی برداشته شده است.

دکتر عین‌اللهی با بیان اینکه ما برای اولین بار بیمه همگانی که آرزوی ملت بود را توانستیم اجرا کنیم، اظهار داشت: امروزه تقریباً بالای ۹۵ درصد مردم بیمه هستند. در طرح عدالت و تعالی نظام سلامت، برنامه هایی برای بهبود سرانه پزشکان به ویژه اجرای قوانین موثر مرتبط با سهمیه مناطق محروم و ضرورت بهبود شاخص بهره مندی از خدمات سلامت در اقصی نقاط کشور داریم و بر آن تاکید کرده ایم. همچنین اجرای کارآمد قوانین موجود، قانون عدالت آموزشی، ارائه خدمات مبتنی بر سطح بندی از طریق پزشک خانواده و ایجاد عوامل انگیزشی پایدار برای فارغ التحصیلان پزشکی را در دستور داریم.

وزیر بهداشت ضمن تشکر از نمایندگان برای حمایتی که در قانون بودجه سال جاری از وزارت بهداشت کردند، گفت: در رابطه با یک درصد ارزش افزوده تشکر ویژه می کنیم و امیدواریم که تخصیص یابد. ما برای انجام اقدامات مذکور به منابع مالی پایداراحتیاج داریم تا بتوانیم بخشی از محرومیت مناطق محروم و کم برخوردار را مرتفع کنیم. ماندگاری پزشکان در مناطق محروم نیز به موجب منابع مالی پایدار تحقق پیدا خواهد کرد.

دکتر عین اللهی در ادامه در توضیح اولویت های وزارت بهداشت و درمان گفت: اولویت نخست ما در شروع دولت، مسئله کرونا بود. ما در ماه های نخست روزانه ۵۰ هزار نفر مراجعه، ۱۸ هزار نفر بستری و ۷۰۰ نفر مرگ و میر را شاهد بودیم، اما با تلاش های صورت گرفته در وزارت بهداشت و حمایت مردم و مجلس، امروز تلفات ناشی از کرونا به صفر رسیده است در حالی که هنوز در کشور آمریکا شاهد مرگ و میر بیش از ۴۰۰ نفر به صورت روزانه هستیم، این موضوع سبب شد که بسیاری از کشورها از کادر درمان جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری موفق در این زمینه یاد کنند.

وی اولویت دیگر وزارت بهداشت را بیمه همگانی دانست و افزود: اولویت سوم موضوع تعرفه های پرستاری بود که پس از ۱۵ سال که مجلس قانون آن را تصویب کرده بود و اجرایی نشده بود در دستور کار قرار گرفت و بعد از فرمایش های مقام معظم رهبری در دیدار پرستاران این مسئله در اولویت قرار گرفت و امروز این نوید را می توانیم به نمایندگان بدهیم که این قانون اجرایی شده و برنامه آن در شورای عالی بیمه و هیات دولت هم مصوب شده است.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: نکته مهم اولویت دار دیگر بحث جوانی جمعیت است ، متاسفانه وضعیت رشد جمعیت در کشور ما از آمار خوبی برخوردار نیست و این یکی از اولویت های وزارت بهداشت است، امیدواریم با همکاری نمایندگان رسیدگی به مناطق محروم در اولویت وزارت بهداشت باشد و اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

پس از پایان سخنان وزیر بهداشت، نماینده چابهار با بیان اینکه دکتر عین اللهی بر عهد خود پایدار بوده است، گفت: انتظار حل همه مشکلات را از وزارت بهداشت نداریم.

وی تاکید کرد: از توضیحات وزیر بهداشت قانع شدم.

  • منبع خبر : https://behdasht.gov.ir//-------