سفیر، نماینده جمهوری اسلامی ایران در دیگر کشورها/ لزوم انتخاب سفرای باتجربه و متخصص
سفیر، نماینده جمهوری اسلامی ایران در دیگر کشورها/ لزوم انتخاب سفرای باتجربه و متخصص
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه سفیر، نماینده جمهوری اسلامی ایران در دیگر کشورهاست، گفت: با توجه به رویکرد دولت سیزدهم نسبت به مسائل جامعه جهانی و نگاه ویژه دولت به مسائل منطقه‌ای و همسایگان، وزارت خارجه باید در انتخاب سفرای جدید تجربه و تخصص را مد نظر قرار دهد.

تقریرنیوز؛ شهریار حیدری در خصوص تغییر سفرا، گفت: با تغییر دولت‌ها، رویکرد سیاسی دولت هم تغییر می‌کند و دولت و دستگاه دیپلماسی جدید نسبت به تحولات جامعه جهانی و نوع روابط کشورمان با جامعه جهانی تعریف خاصی از رویکرد سیاسی خود را ارایه می‌کند. رئیس جمهور نیز بارها اعلام کرده که دولت سیزدهم نگاهی ویژه به تحولات بین المللی به ویژه مسائل منطقه‌ای و همسایگان دارد و دنبال استفاده از ظرفیت‌های بین المللی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: سفرا به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در دیگر کشورها مسئولیت اجرای سیاست‌های خارجی دولت را بر عهده دارند و به نحو احسنت باید تلاش کنند این سیاست‌ها اعمال شود.

وی با اشاره به پایان دوره کاری برخی سفرا و رویکرد دولت به تغییر برخی دیگر از سفرا با توجه به سیاست‌های جدید، اظهار کرد: رویکرد دولت نسبت به جامعه جهانی متفاوت شده لذا تغییر برخی از سفرا امر طبیعی است اما با توجه به سختی‌های انتخاب سفیران جدید و ضرورت داشتن تجربه و تخصص کافی سفرا، این کار از حساسیت بالایی برخوردار است و به همین جهت زمان بر خواهد بود.

حیدری یادآور شد: سفرا، نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در کشور مقصد هستند لذا با ارزیابی دقیق و سیاست بیشتر سفرا باید انتخاب شوند. با توجه به شرای امروز جامعه جهانی و وضعیت داخلی کشورمان، سفرا باید در حوزه های مختلف به ویژه در زمینه مسائل اقتصادی از تجربه و تخصص بالایی برخودار باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم با بیان اینکه سفرا نقش محوری در تنظیم روابط بین ایران و دیگر کشورها دارند، گفت: متاسفانه در دوره های گذشته برخی از سفرا کارنامه خوبی از خود به جا نگذاشتند هرچند برخی هم خوب عمل کردند. بنابراین سفرای جدید باید با رعایت تمام ملاحظات انتخاب شوند تا بتوانند مسائل ملت ایران را پیگیری و مرتفع کنند.

  • منبع خبر : https://www.icana.ir/Fa/News/502676